Piyano – Sınıflar ve Tarih Dünyası

piano-antalya-kursuAntalya özel piyano dersi ve Antalya piyano kursu çalışmalarımız çerçevesinde, sizlere bu konumuzda piyanonun tarihi ve günlük hayatımızda ki önemli yeri ile ilgili bazı bilgiler sunmak istiyoruz.

Piyanolar, son yüzyılda yüzbinleri eğlendirdi. Bu kuyruklu enstrüman ile ilgili düşündüğümüz zaman, aklımıza hemen Mozart ve Beethoven gibi besteciler gelmektedir. 1790 ve 1890 yılları arasında onlar piyano becerileri sayesinde zirvede kalabildiler. Evet, hemde tamda sanayi devrimi zamanında. Tamda çelik ve demirin bulunduğu sanayileşmede kullanılarak imalatta kullanılmaya başlandığı zamanda. Bu sayede sağlam metal gövdeler ve çelik piyano telleri üretilebildi ve iyi enstrümanlar ortaya çıktı.

İngiltere’de piyanolar üretmeye başlayan ilk şirket Broadwood şirketidir. Onlar büyük ve mükemmel ses çıkarabilen enstrümanlar yaptılar. Ancak 1820 yılında, Erard ile piyano Paris’e taşındı. Erard aynı zamanda, icat ettiği çift hareket ile (double-action) tüm piyano tuşları yukarıdayken bile piyanonun hızlı çalınabilmesini bulmuştur.

Daha sonra bu tekniği tüm piyano üreticileri de zaman geçtikçe kullanmaya başladılar.

İlk piyano 5 oktavlı idi fakat 1810 da piyanolar artık 6 oktav oldular, ve 1890 da ise 7 oktav oldular.19. Yüzyılda, piyano çalmak zordu ve güç gerektirirdi. Piyano çalanların, piyano tuşlarından iyi kalitede ses çıkartabilmek için, kas gücüne ihtiyacı vardı. Yinede, zaman geçtikçe piyanolarda ki bu gerginliği azaltan daha yumuşak teller üretilebilmiştir. Bugün, teknolojinin de gelişmesi sayesinde hiçbir zorluk ve yük ile karşılaşmadan elektronik tuş takımları ile piyano kullanmak son derece çok kolaylaşmıştır.

Bugün ise, piyanolar 2 versiyon halinde bulunmaktadır. Bunlar kuyruklu piyano ve dik piyanodur.

Kuyruklu piyanolar, piyano telleri tuşlardan onları kalınlaştırarak gider. Bu piyanolarda, salon tarzında sayılabilecek tavanı yüksek, büyük geniş ve boşluk olan odalara ihtiyaç vardır. Ancak bu şekilde kuyruklu piyanoların keyfi çıkartılabilir.

Dik piyanolar ise, daha kompakt ve parlaktır, az yer kaplar. Piyano telleri aşağı ve yukarı doğru uzayarak boşlukları korur. Yamaha markası, bu tip piyanoların en iyi üreticisi olarak bilinmektedir. (Antalya özel piyano dersi ve Antalya piyano kursu çalışmalarımız doğrultusunda bizlerden özel ders alan değerli öğrencilerimizi, piyano seçiminde de, doğru enstrümanı uygun fiyattan alabilmesi konusunda yalnız bırakmıyoruz.)

Günümüzde sıkça rastladığımız modern piyanolarda 88 adet tuş ve miner bulunmaktadır. Bu tuş takımı, 7 oktavın hepsini ve minerler içindir.

Bununla birlikte tüm modern müzisyenlerin bir problemi bulunmaktadır. Piyanonun büyük devrimi ile, Mozart ve Chopin gibi piyano tarihinin devleri olarak bilinen ünlü sanatçıların kompozisyonlarını çalmak zorlaşmıştır çünkü bu kompozitörlerin kullandığı enstrümanlar artık yok diyebiliriz. Bu yüzden, modern piyanolar ile eski eserlerin çalınabilmesi için zorlu çalışmalar, yoğun provalar ve doğru yorumlayabilmek için yoğun çalışmalar gerekmektedir.

Yukarıda büyük belirttiğimiz probleme rağmen, piyanolar o büyük sanatçıların eserlerinde ki büyülü atmosferi güzel bir şekilde yakalayabilmektedir. Günümüzde Yanni gibi müzisyenler, piyano enstrümanını kullanarak duygularınızı kontrol edebilmektedir. Birçok inanışa göre, piyano dinlemenin sağlık sorunlarına iyileştirici olumlu etkileri vardır. Hint klasik müziği, içerisinde sağlık uygulamaları da bulundurmaktadır.

Güzelliği ve romantizmi seven insanlar arasında piyanonun daima çekici bir özer yeri ve anlamı bulunmaktadır. Piyano, aynı zamanda klasik zevkleri cezbetmektedir. Neşeli, güzel ve unutulmaz bir müzik ürettiği için, piyanolar asla unutulmazlar. Bu sebeple hiç kullanmayı bilmediği halde sadece romantizm ve zarafete olan düşkünlüğü için, evlerinde piyano bulunduran, ve kendileri oturup onu çalmayı her zaman isteyen birçok insan görebiliriz. Uzun ve yorucu bir çalışma gününden sonra, piyano gibi oturup relax olup rahatlayabilecek çok şey yoktur.

 

Antalyada piyano kursu veya Antalyada özel piyano dersi almak istiyorsanız. “Antalya Piyano Dersi” olarak bizler, gerek doğru enstrüman seçiminde, gerekse başlangıç aşamasında neyin ne olduğunu henüz görmeden piyano almak istemeyenler için piyano alışkanlığı kazanıncaya kadar öğrencilerimizin bizim imkanlarımız ile misafirimiz olması ve belirli saatlerde gelerek kendi piyanolarımız ile bizlerle piyano çalmasına imkan tanıyarak siz değerli velilerimize ve öğrencilerimize yardımcı olmaktayız.
Piyanoda uzman ve tecrübeli öğretmenlerimizden, Antalya özel piyano dersi ve Antalya piyano kursu konusunda uygun fiyatlara kaliteli bir piyano eğitimi almak için, aşağıdaki formu doldurarak size ulaşabilmemiz için bize mesajınızı gönderebilirsiniz.

Sitemizdeki iletişim numaramızdan veya aşağıdaki iletişim formunu kullanarak bize ders talebinizi iletebilirsiniz.

[bws_contact_form]